Jézus Szentséges Szívének Családja Imaközösség tájékoztatója

Jézusom, mindenem!

3. szám  –  2020. július 13.

A közösség honlapja (információ, aktualitás): www.jezusszivecsalad.hu
Szerkesztő: Farkas István piarista (Lupus atya) lelkész-igazgató
Postacím: 9226 Dunasziget Cikola u. 2.  
Rögzítő: 30/510-05-04  
E-mail: stslupus@gmail.com
Facebook: Lupus Farkas István 
Személyes honlap: kovetlekuram.hu

ELMÉLKEDÉS: Megtapasztalás, a szív lángolása, önfeláldozás

Megtapasztalás

Amikor az utolsó vacsorán Jézus megmossa apostolai lábát, Péter tiltakozik: „Az enyémet ugyan nem mosod meg soha”. A válasz: „Ha nem moslak meg, semmi közünk sincs egymáshoz.” (Jn. 13,8) Megdöbbentő, hogy a három éves barátság semmivé foszlik, ha Péter nem engedi megmosni a lábát. – Mi van a kemény szavak hátterében? A kereszténység: meg kell tapasztalnunk az Isten Fiának minden elképzelést felülmúló alázatát, szeretetét. Akinek szívét ez áttüzesíti, és életében mindent ennek a tapasztalatnak rendel alá, az valóban krisztusi, azaz keresztény. Amennyiben Péter kitart tiltakozása mellett, igehirdetése semmit érő szófecsérlés lett volna. János apostol szívébe oly mélyen beleégett a Jézussal való találkozás, hogy közel hetven év távlatából is pontosan emlékezik rá: „Ez délután négy óra tájban történt. (Jn.1,39) –Természetesen az említett megtapasztaláshoz tartozik minden gyónásunk, áldozásunk is.

A szív lángolása

Az emmauszi tanítványok a Jézussal való találkozást így idézik föl: „Hogy lángolt a szívünk? (Lk 24,32) Ősellenségünk mindent elkövet, hogy a Megváltóval való találkozás örömét, tüzét kioltsa szívünkben. A legtragikusabb Júdás története, akiben kihűlt a szeretet és a három éves Jézus-közelség után elárulja Mesterét. –. Avilai Szent Teréz Önéletrajzában olvassuk, hogy „Szerelmét” tizenöt kolostorban eltöltött lanyha év után fogadta szívébe. A kereszténység tehát sokkal több, mint szabályok által rögzített életvitel. Nagyon igaz: „A betű öl, a Lélek pedig éltet.” (2Kor 3,6) – Ahogy ihlet nélkül nem születhet remekmű, csak úgy formálódhatunk – az angyalok ámulatát is kiváltó – remekművé, ha szívünket a Lélek tüze járja át. Így tetteinkben nem pusztán emberi, hanem krisztusi szeretet jelenik meg. Gyarló szavaink, semmiségnek tűnő cselekedeteink Isten megtapasztalásából erednek és erről tanúskodnak másoknak.

Önfeláldozás

A szív említett áttüzesedése fontos, de önmagában kevés. Másokhoz csak úgy juttathatjuk el Jézus szeretetét, ha vele együtt vállaljuk a keresztre feszíttetést. Mesterünk pontosan fogalmaz: „Aki követni akar, tagadja meg magát, vegye föl keresztjét mindennap és úgy kövessen.” (Lk 14,27) – Akiből az áldozatvállalás hiányzik, annak nem sok köze van Krisztushoz. Az Ő élete bizonyítja, hogy a bűnben sérült világban nem lehet szenvedés vállalása nélkül szeretni. Sokan világmegváltó tettekről ábrándoznak, de elképzeléseikhez való makacs ragaszkodásuk már régen eltérítette őket a krisztusi útról. – Szeretetünk nagyságát az áldozatvállalás méri, ezt Krisztus a kereszten száz százalékosan megvalósította. Beváltotta ígéretét: a keresztről mindenkit átölelek. Sok kudarc után beláthatjuk, hogy az egyre teljesebb önátadásra saját erőnkből képtelenek vagyunk. Egyedül Isten szabadíthat meg önösségünk, önzőségünk bilincseitől, és csak ezután élhetünk át minden elképzelést felülmúló szabadságot, boldogságot.

A halál beteljesedés

Mivel itt a földön csak töredékes a Jézussal összekötő szeretet, ennek továbbadása is csak töredékes lehet. Odaát már közvetlenül tapasztaljuk meg végtelen jóságát, irgalmát. Newman bíboros így fogalmaz: „Uram, a mennyben már tökéletessé válva, a Te gyönyörűségedre állok majd színed előtt az angyalok között.” – Halálunk az igazság pillanata lesz: fény derül arra, hogy Jézus iránti szeretetünk őszinte vagy csak színlelt volt. Nyilvánvalóvá lesz: engedtük-e, hogy Ő a bűnbánat szentségében újra meg újra tisztára mossa lelkünket, vagy elzárkóztunk ettől. Tisztán fogjuk látni, hogy a szentáldozásban hányszor fogadtuk valóban szívünkbe Jézust? Túlléptünk-e a langyos humanizmuson?
Csak azt adhatjuk tovább, amit megtapasztaltunk. Mondjuk el gyakran a következő fohászt: „Uram, tölts el egészen magaddal, hogy mindenki általam is megérezze a Te végtelen szereteted!”

SZEMELVÉNYEK  (3. szám, 1. szemelvény)

Drága, Szent Véredért hallgass meg minket! (Ez a fohász minden kérés után megismételhető.)

Legyünk mindig hálásak a hit ajándékáért! Növeld bennünk az irántad való bizalmat! Szívünkben égjen az Isten- és emberszeretet tüze! Naponta itass át bennünket megbocsátó szereteteddel! A legméltóságosabb Oltáriszentséget tiszteljük, szeressük és imádjuk! Forduljon feléd az emberiség értelme és szíve!

Szabadíts ki bennünket az evilági gondolkodás börtönéből! A Szentlélek világossága vezesse hozzád a téged keresőket! Vess véget a pokoli gyűlölködésnek és viszálynak! Add meg a bűnösöknek a megtérés kegyelmét! Mutasd meg szereteted azoknak, akik tagadnak vagy káromolnak téged! Szíved szeretetével vigasztald a szenvedőket!

Adj bátorságot és erőt az üldözések vállalásához! Mutasd meg a papi és a szerzetesi hivatás szépségét a fiataloknak! A Sátán dühödt támadásaitól védd meg papjaidat! Öleld szívedre az eltévelyedett és lanyha papokat! A ránk bízottak életét oltalmazd és áldd meg! Jótevőinket jutalmazd az örök boldogsággal! Add meg minden embernek a jó halál kegyelmét! Háromszor: Pusztítsd el az ördögi gonoszságot!

Könyörögjünk! Örök Atya, fölajánlom Neked Jézus drága szent Vérével együtt Szűz Máriának fájdalmas és szeplőtelen Szívét, hogy Szent Mihály arkangyal az ég összes angyalaival és szentjeivel egyesülten, a pokoli szellemek hadseregét elüldözze, műveit és terveit megsemmisítse hazánkban és az egész világon. Ámen.

AZ IMACSOPORTOK SZERVEZÉSE

1. Közösségünk

Természetesen az egyéni ima is végtelen értékű, de a közösen végzett ima valamit megsejtet az örök boldogságból, ami közös istendicséret lesz. A konkrét szervezés kötődhet plébániához vagy más vallási közösséghez, de akár egyéni buzgóság is inspirálhatja. Mint minden jó ügynél, itt is gáncsoskodik a Sátán. Le kell szögezni: az Egyház által jóváhagyott imaközösségről van szó. (Lásd az Imafüzet információit!) Ahol nincs vezető, ott anarchia van (görögül: „arché”= fej, „an”= fosztóképző) Vezetőinket jogosan nevezzük „apostoloknak”, mert az imaapostolság ég a szívükben. Az említett apostolsághoz egyetlen követelmény van: Jézus Szívének odaadó szeretete, szolgálata.

Közösségünk alulról szerveződik. Összefog 14 jó szándékú, imádkozó ember. Egy „tag”: vagy egy személy, vagy egy kisebb közösség (pl. család) is lehet. Egy valaki vállalja az „apostol” szerepet. Ő beosztja a kilencedeket (ld. lejjebb!). Begyűjti a tagok elérhetőségét (postai cím, telefon, e-mail, stb.), és azt elektronikusan eljuttatja a lelkész-igazgató címére: stslupus@gmail.com. A tájékoztató megküldése, összejöveteleink szervezése kizárólag így lehetséges. Ha az előbb leírtak megvalósultak, új családunk született, semmi egyéb jóváhagyási procedúra nem szükséges.

Amennyire a tagok állapotbeli kötelessége engedi – természetesen fakultatív módon –, egy-egy család szervezhet közös zsolozsmázást, szentségimádást, adventi, nagyböjti áhítatot, zarándoklatot és bármilyen léleképítő programot. De ne felejtsük: a legfontosabb a buzgó, szüntelen imádság. A földön ennél erősebb kötelék nincs, ez a családok egységének is a záloga.

2. Három pillér és a beosztás

Jézus biztosít arról, ha ketten vagy hárman összejövünk nevében, ott van közöttünk (Mt 18,20). Szent Pál buzdítása: „Mindenkor örüljetek, szüntelenül imádkozzatok!” (1Tessz 5,16) Imaközösségünk erre a három pillérre épül: testvéri közösséget alkotunk, imánkat átjárja a megváltás öröme és szüntelen száll az ég felé. A folytonosság megszervezése imaközösségünk megalapítójától, Pierre Gendron atyától származik. Egy-egy család 14 főből áll (Apostol + 13 családtag). Minden tag az alábbi beosztás alapján évente három kilencedet vállal. A kilencedek kezdő napjai a következők:

Apostol    ápr. 7.,   aug. 7., dec. 7.             
1. cstag.  ápr. 16.,  aug. 16.,  dec. 16.       
2. cstag.   ápr. 25.,  aug. 25., dec. 25.
3. cstag.  jan. 3.,  máj. 4., szept. 3.           
4. cstag.  jan. 12.,  máj. 13.,  szept. 12.     
5. cstag.  jan. 21.,  máj. 22., szept. 21. 
6. cstag.  jan. 30.,   máj. 31., szept. 30.        
7. cstag.  febr. 8., jún. 9., okt. 9. 
8. cstag.  febr. 17.,  jún. 18., okt. 18.
9. cstag.  febr. 26., jún. 27, okt. 27.
10. cstagmárc. 7., júl. 6.,  nov. 5.
11. cstag.  márc. 16., júl. 15., nov. 14.
12. cstag. márc. 25., júl. 24., nov. 23.
13. cstag.  ápr. 3., aug. 2., dec. 2.

2021. augusztus 15-én közösségünk ötvenedik születésnapját ünnepeljük. Még több, még buzgóbb imával készüljünk erre a szép ünnepre!

Szeretettel köszöntök mindenkit: Lupus atya